Wycieczka do Tarnowskich Gór i Radzionkowa

W dniu 25 kwietnia 2024 r. klasy 3A i 3B wraz z opiekunami p. Iwoną Bereś, p. Wiolettą Podgórniak oraz p. Anną Różańską wybrały się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Uczniowie na początku poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Następnie uczestnicy wycieczki mieli okazję zjechać windą 40,5 m pod ziemię, a tam wędrować chodnikami kopalni. Wielką atrakcją był podziemny przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach „Szczęść Boże” i „Żmija”. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwoliły dzieciom poczuć klimat dawnej górniczej pracy. W trakcie zwiedzania spotkaliśmy Skarbnika, czyli dobrego ducha kopalni. Wycieczka do tej kopalni dostarczyła nam wiele pozytywnych wrażeń, pogłębiła wiedzę historyczną, ukazała jaką ciężką pracę wykonywali górnicy w dawnych czasach. Uczniowie zrobili także zakupy w małym muzealnym sklepiku, gdzie można było nabyć różnego rodzaju minerały i inne pamiątki.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Chleba w Radzionkowie. Oglądaliśmy zgromadzone tam eksponaty, które służyły do wytwarzania chleba. Potem trzecioklasiści obejrzeli film pt. „Ballada o bochenku chleba”. Następnie uczestniczyli w warsztatach formowania i wypieku plecionek z ciasta chlebowego. Każdy uczeń mógł przygotować dla siebie pyszną bułeczkę. Dzieci obejrzały także wiele ciekawych eksponatów, których ludzie używali w codziennym życiu w dawnych czasach. Zobaczyły wnętrze dawnej szkoły, zasiadły w starych ławkach i próbowały pisać rysikami na kamiennych tabliczkach. Uczniowie wysłuchali nagrania, w którym nieżyjący już niestety założyciel muzeum p. Piotr Mankiewicz w przepięknej i pouczającej opowieści mówił o szacunku do chleba. Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, a przede wszystkim sprawiła, ze miło spędziliśmy czas.