Spotkanie z górnikiem

24 stycznia 2018r. w ramach projektu „Eko-uczniowie w Osjakowie” w naszej szkole gościliśmy górnika z Kopalni Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Podczas spotkania dzieci poznały historię kopalni, tradycje górnicze, obejrzały krótki film o powstaniu i rozwoju kopalni. Duże zainteresowanie dzieci wzbudził strój górniczy. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu, a więc uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie oraz naszywkom na mundurze. Uroczysty strój górniczy jest czarny, posiada pelerynkę i aksamitne paski z guzikami po obu stronach. Uczniowie dowiedzieli się również, że czapka górnicza nosi nazwę czako. Górnik opowiedział jakie mogą być kolory pióropuszy i kto nosi jaki kolor: zielony — członek nadzoru, biały – sztygar, czarny – zwykły górnik, czerwony – członek orkiestry górniczej. Dzieci poznały również pochodzenie nazwy Święta Górniczego – Barbórki. Na zakończenie każdy mógł przymierzyć czapkę górniczą z pióropuszem i zrobić sobie w niej zdjęcie. Na pożegnanie wszystkie dzieci zostały obdarowane efektownie opakowanymi lizakami.

Dodaj komentarz

Skip to content