Wycieczka do Gniezna i Biskupina

28 kwietnia 2022 r. miała miejsce wycieczka klas piątych do Gniezna i Biskupina. Uczniowie mieli okazję odbyć prawdziwą podróż w czasie. W wyprawie wzięło udział 22 uczniów z klasy Va, 23 z klasy Vb oraz czterech opiekunów – p. Iwona Nowak, p. Małgorzata Biegańska, p. Anna Dura-Gędek i p. Piotr Sarowski.
Z Osjakowa wyruszyliśmy o godzinie 7.00. Po niespełna czterech godzinach dotarliśmy do pierwszego miejsca naszej wyprawy, czyli Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, która znana jest lepiej jako archikatedra gnieźnieńska lub sanktuarium św. Wojciecha. Jest to gotycki kościół archikatedralny znajdujący się na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Kościół jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie. Od 1000 roku główna świątynia metropolii gnieźnieńskiej, nazywana „Matką kościołów polskich”. Miejsce pochówku świętego Wojciecha, głównego patrona Polski oraz miejsce pięciu koronacji królewskich. Siedziba prymasów Polski. Od 1931 roku jest bazyliką mniejszą. 16 września 1994 roku obiekt został wpisany na listę pomników historii. Mieliśmy okazję poznać eksponaty muzeum prymasowskiego oraz wnętrze archikatedry, gdzie znajdują się ponad tysiącletnie drzwi św. Wojciecha oraz konfesja i srebrny relikwiarz, w którym spoczywają doczesne szczątki świętego.
Następnym miejscem, do którego udali się globtroterzy było Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, gdzie znajduje się najstarsza na ziemiach polskich osada powiązana z kręgiem kultury łużyckiej, trwającej od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Gród w Biskupinie jest jedynym w Polsce stanowiskiem archeologicznym, dla którego opracowano program długoterminowej konserwacji. Konserwacja polega na utrzymywaniu wysokiego poziomu wody w jeziorze oraz wdrożeniu systemu monitorowania parametrów środowiska, dla zapewnienia optymalnych warunków przetrwania autentycznej substancji zabytkowej. 16 września 1994 roku gród w Biskupinie uznany został uznany za pomnik historii Polski. W uzasadnieniu stwierdzono, że zabytek ten nie posiada odpowiedników w swojej skali z tego okresu; porównać go można jedynie do osad palowych z neolitu w Szwajcarii, czy też do Pompejów, które pochodzą z innych okresów. Stąd zresztą zwykło się mawiać o Biskupinie jako polskich Pompejach.
Po trudach związanych z poznawaniem historii początków państwa polskiego w Gnieźnie oraz prehistorycznej wyprawie do Biskupina, udaliśmy się na zasłużony posiłek do McDonalda, który stanowił trzeci, niepisany punkt naszej wyprawy. Syci, nie tylko wrażeń, wyruszyliśmy w drogę powrotną do Osjakowa. Około godziny 21 z minutami dotarliśmy na miejsce.
Wyprawa na pewno pozytywnie zapisze się w naszej pamięci, gdyż program był arcyciekawy, pogoda wspaniała, humory dopisywały, a opiekunowie i uczniowie stworzyli niesamowitą atmosferę opartą na wzajemnym szacunku i kulturze.

Skip to content