Zimowe Ptakoliczenie

Ostatni weekend stycznia to wyjątkowa okazja do zapoznania się z różnymi gatunkami ptaków zimującymi w naszym kraju. Każdego roku w całej Polsce odbywa się akcja Zimowego Ptakoliczenia, której głównym organizatorem jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Działanie wzorowane jest na brytyjskim wydarzeniu „Big Garden Birdwatch” i każdy może wziąć w nim udział. Wolontariusz musi poświęcić liczeniu co najmniej godzinę, notując ilość zaobserwowanych ptaków w przydomowym ogrodzie, w karmniku, skwerze przed blokiem i w parku. Liczenie może odbyć się indywidualnie lub w większym gronie.
Do tego wydarzenia włączył się również Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych organizując 26 stycznia 2018r. akcję razem z naszą szkołą. W liczeniu uczestniczyli uczniowie klasy IIb gimnazjum wraz z p. Anną Durą-Gędek. Pogoda dopisała, a spacer zaowocował ciekawymi obserwacjami. Uczestnicy wyposażeni w lornetki, a także lunetę z zaangażowaniem liczyli ptaki zimujące w najbliższej okolicy. Najliczniej obserwowanym przez nas ptakiem była sikora bogatka (33 szt.), sikora modraszka (5 szt.), trznadel (14 szt.), mazurek (12 szt.), wróbel (5 szt.), a z rodziny kaczkowatych, krzyżówka (30 szt.). Można było także podziwiać dzięcioła zielonego (2 szt.) i czarnego (1 szt.).
Wyniki naszego Ptakoliczenia zostaną naniesione na Elektroniczną Kartę obserwacji na stronie OTOP. Dzięki temu ornitolodzy stworzą zestawienie najliczniej spotykanych ptaków o tej porze roku, w parkach i ogrodach.