Spektakl „Katarynka” w Kino-Teatrze „Syrena”

W dniu 9 czerwca 2022 r. uczniowie klas piątych pod opieką nauczycieli: p. Iwony Nowak, p. Piotra Sarowskiego i p. Anny Dury-Gędek wyruszyli do Kino-Teatru „Syrena” w Wieluniu na teatralne spotkanie z bohaterami noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka” w wykonaniu aktorów z Teatru Współczesnego w Krakowie.
Mieliśmy przyjemność obejrzeć wzruszający spektakl o „cudzie” ludzkiego życia. Przedstawienie dzięki prostej fabule podkreśla cudowność zwykłych zdarzeń, które potrafią być pełne tajemnic.
Życie prawnika, pana Tomasza, po przejściu na emeryturę stało się monotonne, a on sam pozbawiony entuzjazmu i radości z wykonywanych zajęć. To dźwięk znienawidzonej przez niego katarynki sprawił, że nagle obudziło się w nim życie. Dostrzegł kalectwo, dramat, niedostatek. W jednej chwili zrozumiał, że zrobi wszystko, by odmienić los niewidomego dziecka.
Wierna adaptacja noweli Bolesława Prusa podkreśla znaczenie filantropii w codziennym życiu, zwraca uwagę widza na problemy ludzi niepełnosprawnych i niezamożnych. Uczy młodych ludzi tolerancji, szacunku i akceptacji dla ludzkiej odmienności.
Wyjazd był bardzo udany, można było przypomnieć sobie i utrwalić treść lektury, wyciągnąć wiele nauk, wniosków dotyczących życia, podziwiać piękną grę aktorską, obcować z kulturą przez duże K. Spektakl zrobił na nas wrażenie. Był to naprawdę wspaniały, emocjonalny czas, który minął nam w okamgnieniu.

Skip to content