Wycieczka Pszczyna – Oświęcim

11 października 2024 r. uczniowie klas 8 wraz z wychowawcami: p. Iwoną Nowak, p. Dorotą Gadomską oraz nauczycielem historii p. Karoliną Kempą uczestniczyli w wycieczce do Pszczyny i Oświęcimia.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, którego historia sięga średniowiecza i jest on niewątpliwie jedną z najpiękniejszych rezydencji w województwie śląskim. Warto dodać, że 80% wyposażenia obiektu jest oryginalna.
Następnie uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie terenów największego obozu koncentracyjnego wpisanego na Światową Listę UNESCO. Obszar składa się z dwóch części Auschwitz i Birkenau. Na terenie znajdują się liczne baraki, ruiny obiektów i pozostałości po nich. Kilometry ogrodzeń z drutu kolczastego oddające, to czego nie da się wyrazić słowami, by w pełni zobaczyć bezmiar okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni.
W hołdzie ofiarom uczniowie zapalili symboliczny znicz przed Ścianą Straceń.
Była to żywa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Wizyta w muzeum uwrażliwiła uczniów i skłoniła do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości jak szacunek, tolerancja i miłość.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń i planów uczestnicy wycieczki szczęśliwie wrócili do Osjakowa.