Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

W dniach 24-25 kwietnia 2025 r. 35-osobowa grupa uczniów z klas czwartych, trzecich i drugich udała się na dwudniową wycieczkę wraz w wychowawcami p. Magdaleną Palusińską, p. Magdaleną Betką oraz p. Anną Durą do Kotliny Kłodzkiej.
✔️Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Twierdzy Kłodzko, która jest bezcennym zabytkiem fortyfikacyjnym. O jej wyjątkowości decyduje unikatowy w skali Europy system korytarzy kontrminerskich zwany potocznie podziemnym labiryntem. Podczas zwiedzania uczniowie poznali historię twierdzy oraz poczuli namiastkę tego, co czuli minerzy przygotowujący się do oblężenia, natomiast wędrówki podziemnym labiryntem dostarczyły niezapomnianych emocji i wrażeń.
✔️Następnie grupa udała się do Karłowa, gdzie w asyście przewodnika górskiego zdobyła najwyższy szczyt Gór Stołowych – Szczeliniec Wielki. Po krótkim odpoczynku w schronisku uczniowie zwiedzali Skalny Labirynt, gdzie mogli podziwiać olbrzymie skały o osobliwych nazwach tj: Ucho Igielne, Kaczęta, Tron Liczyrzepy czy Małpolud. 
✔️ Po wyczerpującej wędrówce wszyscy udali się na obiadokolację oraz zasłużony odpoczynek.
✔️Rano, po śniadaniu było zwiedzanie Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. W dusznickim młynie papierniczym z XVII w., jedynym takim w Polsce, wciąż wyrabia się papier. Uczniowie poznali historię papieru oraz jego produkcję, zobaczyli także, jak wyrabia się papier czerpany.
✔️Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Złotym Stoku w Kopalni Złota. Pod okiem przewodnika grupa wędrowała podziemnymi korytarzami, spotkała ducha Gertrudy, zobaczyła Laboratorium Alchemika oraz 16 ton złota. Uczniowie zjeżdżali na podziemnej zjeżdżalni, jechali podziemnym pomarańczowym tramwajem oraz mieli okazję zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad. Uczestnicy wycieczki widzieli także jak się odlewa sztabki złota czy wybija złote monety oraz Średniowieczną Osadę, w której zobaczyli maszyny górnicze oraz spotkali kata.
✔️Wieczorem zmęczeni, ale w doskonałych humorach wrócili do Osjakowa.

Przejdź do treści