Warsztaty kulturowe „Boże Narodzenie w tradycji zdobniczej”

12 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 5B oraz trzy uczennice z klasy 5A wzięli udział w warsztatach świątecznych prowadzonych przez Pana Eugeniusza Czcibora Chrzanowskiego – pasjonata dawnych rodzimych kultur, nauczyciela rękodzielnictwa, edukatora umiejętności ginących.
Zajęć było bardzo, bardzo dużo…
Uczniowie wykonali łańcuchy – ze słomy i kolorowego papieru oraz tylko z kolorowego papieru. Klasa została wzbogacona o piękną i już rzadko spotykaną dekorację w postaci „podłaźniczki” czyli poprzedniczki tradycyjnej choinki. Wystarczyło igliwie, bombki i papierowe łańcuchy. Te same materiały oraz drewniana podstawa posłużyły do stworzenia pięknej choinki bożonarodzeniowej. Natomiast ze sklejki i kawałka sznurka powstały „Anioły” – dekoracja okienna dla każdego ucznia. Ciekawym przerywnikiem był szybki kurs wiązania węzłów. Uczniowie poznali m. in. węzeł płaski i babski. Ćwiczyli wykonywanie bardzo ważnego węzła, węzła ratowniczego po to, aby nawet „w nocy o północy” móc go szybko wykonać.
Pan Chrzanowski uraczył uczniów wieloma ciekawymi gawędami. A więc były opowieści o rosole, przyrodzie, alfabecie przedchrześcijańskim, piśmie starosłowiańskim.
Chociaż warsztaty trwały dość długo, ponad pięć godzin, minęły bardzo szybko. Był to czas spędzony w miłej i świątecznej atmosferze.