Gminny Turniej Wiedzy o Straży Pożarnej

12 marca 2024 r. pod patronatem Urzędu Miasta i Gminy Osjaków i Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Osjakowie odbył się w naszej szkole, już po raz dwudziesty pierwszy, Gminny Turniej Wiedzy o Straży Pożarnej „Młodzież zapobiega pożarom”, który promuje wiedzę na temat działalności służby ratowniczej – straży.
Zakres wiedzy obowiązujący uczestników jest obszerny i obejmuje m.in. przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów, organizacje i prowadzenie akcji ratowniczej w czasie walki z pożarem, sprzęt ratowniczo-gaśniczy, instalacje i urządzenia przeciwpożarowe, zabezpieczenia przeciwpożarowe budynków, lasów, zbiorów, zasady ewakuacji ludzi i mienia, organizacja i zadania OSP oraz organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej w RP.
Do konkursu przystąpiło 22 uczniów (13 z SP w Osjakowie, 9 z SPSK w Czernicach i Drobnicach), którzy do rozwiązania mieli test składający się z 18 pytań. Wszystkim uczestnikom powodzenia życzył burmistrz miasta i gminy Osjaków – p. Jarosław Trojan, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie – p. Hanna Kołodziej i wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie- p. Katarzyna Wojcieszek.
Nad prawidłowością przeprowadzenia turnieju czuwało jury w składzie:
– p. Arkadiusz Wojcieszek – Prezes ZOG ZOSP RP w Osjakowie,
– p. Paweł Chodak – zastępca Prezesa ZOG ZOSP RP w Osjakowie,
– p. Waldemar Jabłonka – Komendant ZOG ZOSP RP w Osjakowie,
– p. Dominika Wróbel – sekretarz ZOG ZOSP RP w Osjakowie,
– p. Wojciech Zygmunt – pracownik Urzędu Miasta i Gminy Osjaków,
– p. Iwona Nowak – nauczyciel SP im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie,
– p. Ryszard Brandowski – nauczyciel SPSK w Drobnicach i Czernicach

Zwycięzcy w kategorii klasy 1-4:
I miejsce – Mikołaj Kaźmierczak – SPSK w Czernicach
II miejsce – Franciszek Barwas – SP w Osjakowie
Zwycięzcy w kategorii klasy 5-8:
I miejsce – Zofia Kokot -SPSK w Drobnicach
II miejsce – Sara Osyda- SPSK w Czernicach
III miejsce – Michał Barwas – SP w Osjakowie

Laureaci otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Osjaków.
Liderzy będą reprezentowali naszą gminę w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 10 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wierzchlesie.