Spotkanie z górnikiem

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Mikołajem, ale także z Barbórką i obchodami górniczego święta. Chcąc przybliżyć dzieciom trudną i odpowiedzialną pracę górnika, 19 grudnia 2023 r. uczniowie klasy 1A i 1B zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Osjakowie przez p. Barbarę Domagałę. Nasz gość – pan Stanisław ubrany był w piękny, galowy mundur, a na jego czapce, czyli na czako, lśnił czarny pióropusz. Dzieci obejrzały bajkę na temat pracy górnika w kopalni, a następnie gość przedstawił prezentację na temat górnictwa, zaprezentował rekwizyty i surowce mineralne, które kryje nasza ziemia: sól, węgiel i siarkę. Dzieci dowiedziały się, że kolory pióropusza uzależnione są od rangi górnika, jak również to, że praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Barwami górniczymi są czerń i zieleń, ponieważ czerń symbolizuje ciemności podziemia, a zieleń nadzieję na ujrzenie zielonej trawy po pracy. Pierwszoklasiści bardzo serdecznie podziękowali panu górnikowi za przybycie. Dopełnieniem ciekawego spotkania było wykonanie pamiątkowych zdjęć. Dzięki takim spotkaniom, dzieci nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować pracę oraz trud górników.