Wyprawa do Portugalii

30 kwietnia 2022 r. grupa uczniów biorących udział w projekcie Erasmus+ „English in modern time of fluid change” udała się na wymianę do Portugalii.
Po całodniowej podróży około godziny 22.00 miejscowego czasu zmęczeni, ale w dobrych nastrojach, dotarliśmy do Lizbony. Z lotniska odebrał nas koordynator programu – p. Jaime. Po nocy spędzonej w miejscowym hostelu rozpoczęliśmy naszą przygodę. Pierwszym punktem wyprawy był Cobo da Roca – najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy. W tym miejscu wieje bardzo silny wiatr, ale nie przeszkadzał on jednak w podziwianiu przepięknych widoków. Następnym przystankiem była Boca de Inferno czyli „Usta piekieł”. Jest to fascynująca formacja skalna, w której wody Oceanu Atlantyckiego z wielka siłą i hukiem rozbijają się o fantastycznie wyrzeźbione ściany małej jaskini. Po krótkiej przerwie na posiłek udaliśmy się na plażę, z której mogliśmy oglądać bezkresny ocean. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod Cristo Rei – pomnikiem Chrystusa Króla. Aby tam dotrzeć przejechaliśmy przez most 25 Kwietnia. Ten dwupoziomowy drogowo-kolejowy most jest szóstym pod względem długości mostem wiszącym w Europie. Monument Chrystusa Króla wzniesiony został na przedmieściach Lizbony na przeciwległym brzegu Tagu. Imponujący 28 metrowy pomnik umieszczony został na ponad 80 metrowym cokole. Z tego miejsca można podziwiać malowniczą panoramę Lizbony. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Cuby, gdzie na uczestników czekały goszczące ich rodziny.
Następnego dnia, w poniedziałek, nasi uczniowie razem ze swoimi portugalskimi kolegami uczestniczyli w zajęciach szkolnych. O godzinie 10.00 rozpoczęło się oficjalne powitanie przez dyrektora szkoły i lokalne władze. Uroczystość uświetnił występ muzyczny uczniów tutejszej szkoły, mogliśmy też obejrzeć przygotowaną na tę okazję prezentację na temat Portugalii i miejscowości, w której przebywaliśmy – Cuby. Po części oficjalnej udaliśmy na słodki poczęstunek, po którym uczniowie z Portugalii oprowadzili nas po swojej szkole. Po przerwie obiadowej odbyły się zajęcia dotyczące kultury polskiej i portugalskiej, zakończone quizem wiedzy. Po skończonych zajęciach uczniowie udali się do domów.
Wtorek rozpoczął się wspólnym tworzeniem plakatów prezentujących informacje na temat Polski i Portugalii. Po skończonej pracy udaliśmy się na warsztaty chemiczne oparte na metodzie CLIL, w czasie których uczniowie wykonali dwa eksperymenty. Po wspólnym obiedzie w szkolnej stołówce poszliśmy na spacer po Cubie. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomnika Kolumba, który znajduje się w centrum miasteczka. Niedaleko znajduje się centrum informacji turystycznej. Pani przewodnik przedstawiła nam bardzo interesującą tezę twierdzącą , że Krzysztof Kolumb pochodzi z Portugalii, właśnie z miejscowości Cuba. Zgodnie z tą teorią właśnie dlatego Kolumb tak nazwał odkrytą przez siebie karaibską wyspę. Pani przewodnik oprowadziła nas jeszcze po Muzeum Literackim poświęconym miejscowemu pisarzowi – Fialho de Almeida. Na koniec odwiedziliśmy piękny, późnobarokowy miejscowy kościół. Wyróżnia się on rzeźbami na ołtarzach i malowidłami ściennymi.
Środę rozpoczęliśmy wspólnymi zajęciami z wirtualnej rzeczywistości i robotyki. Dzięki okularom VR uczniowie mogli przenieść się m.in. na górskie szczyty lub zwiedzić podwodny świat. Następnie aktywnie uczestniczyliśmy w magicznym seansie. Zaczarowane sztuczki wywarły na wszystkich wielkie wrażenie. Po tych zajęciach wzięliśmy udział w sesji nagraniowej, podczas której każdy z uczestników podzielił się swoimi wrażeniami z pobytu (oczywiście w języku angielskim). Po przewie i wspólnym obiedzie wyruszyliśmy na wycieczkę do Ęvory. To wspaniałe, pełne portugalskiego uroku miasteczko wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Mogliśmy tam podziwiać starożytną świątynię z czasów rzymskich. Odwiedziliśmy także miejscową katedrę i kaplicę czaszek. Po zwiedzaniu przyszedł czas na kupno pamiątek i chwilę odpoczynku w urokliwych kawiarniach.
Czwartek był ostatnim dniem naszego pobytu, który rozpoczęliśmy od wspólnego pobytu na basenie. Po orzeźwiającej kąpieli udaliśmy się na halę sportową, gdzie każdy mógł aktywnie spędzić czas – odbyły się rozgrywki w badmintona, tenisa stołowego i unihokeja. Zmęczeni udaliśmy się na przerwę i obiad. Po południu przyszedł czas na warsztaty garncarskie. Sprawiły one wszystkim wiele radości, każdy miał okazję własnoręcznie wykonać wazon, kubek lub inne naczynie. Po zajęciach wszyscy wróciliśmy do domów, aby przygotować się do wspólnej pożegnalnej kolacji, w czasie której mogliśmy spróbować tradycyjnych dań portugalskich oraz ciast przygotowanych przez rodziców. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli uczniowie biorący udział w projekcie, rodzice, pani konsul, władze szkoły i nauczyciele biorący udział w projekcie. Kolacja przebiegała we wspaniałej atmosferze, były tańce i śpiew. Na zakończenie otrzymaliśmy certyfikaty uczestnictwa oraz pamiątkowe kubki.
W końcu przyszedł czas pożegnania, gdyż o 1.45 w nocy mieliśmy wyruszyć w drogę powrotną. Po krótkim odpoczynku, koło 2 w nocy żegnani przez portugalskich przyjaciół udaliśmy się autokarem do Lizbony, skąd samolotem wróciliśmy do Polski.
Wyjazd do Portugalii był niezapomnianą przygodą, która z pewnością pozostanie w naszej pamięci. Wróciliśmy z niej pełni wrażeń. Była to wspaniała okazja do poznania Portugalii, jej mieszkańców, zwyczajów i kultury. Wielką wartością była możliwość praktykowania i podniesienia kompetencji posługiwania się językiem angielskim, a także sposobność obserwacji podobieństw i różnic kulturowych łączących Polskę oraz Portugalię, podobieństw i różnic w systemie edukacji oraz w życiu codziennym. Była to także lekcja tolerancji dla naszych uczniów i okazja do uświadomienia im, że świat jest różnorodny, inny i to jest wartość, którą należy doceniać. Ogromne podziękowania składamy wszystkim, dzięki którym projekt mógł zostać zrealizowany. Szczególnie chcemy podziękować p. Jamie Reis – naszemu nieocenionemu opiekunowi i przewodnikowi. Z niecierpliwością czekamy na wizytę w Osjakowie naszych nowych przyjaciół.

Skip to content