Wycieczka na Podlasie i do Wilna

16 maja 2019r., skoro świt o godz.5.00 uczniowie trzecich klas gimnazjum oraz klas siódmych wraz z opiekunami – p. Katarzyną Wojcieszek, p. Małgorzatą Biegańską, p. Iwoną Nowak i p. Magdaleną Kowalczyk wyruszyli w daleką drogę na Podlasie oraz do WIlna.
Pierwszym celem naszej podróży był Tykocin. Tykocin to wrota Podlasia – jeden z najstarszych i najpiękniejszych ośrodków w regionie, liczący około 600 lat. Razem z przewodnikiem zwiedziliśmy miasteczko, a przede wszystkim synagogę – Muzeum Kultury Żydowskiej, Dom Talmudyczny, Kościół Trójcy Przenajświętszej, zobaczyliśmy Zamek królewski oraz pomnik Stefana Czarnieckiego. Potem przejechaliśmy do Białegostoku, gdzie mogliśmy podziwiać cerkiew św. Ducha, Pałac Branickich, Bazylika WNMP, rynek, prawosławny sobór św. Mikołaja.
Następnie udaliśmy się na nocleg do Rajgrodu do malowniczo położonego nad jeziorem Rajgrodzkim ośrodka „Energetyk”.
Kolejnego dnia, po bardzo wczesnym śniadaniu, wyjechaliśmy do Wilna. Jednak zanim dotarliśmy do stolicy Litwy zwiedzaliśmy Troki. Troki to jedno z najbardziej malowniczych i ciekawych miejsc na Litwie. Położone zaledwie 30 km od jej stolicy, Wilna, oblane wodami czterech jezior, chętnie odwiedzają zarówno turyści, jak i mieszkańcy Wilna, którzy w pogodne weekendy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu spokoju i wyśmienitej kuchni. Ta legendarna stolica słynie bowiem nie tylko z bogatej historii, o której przypominają zabytkowe budowle, ale również z wielokulturowości: zamieszkują ją m.in. Karaimowie sprowadzeni wieki temu przez księcia Witolda. Zwiedziliśmy zamek na wyspie, posłuchaliśmy ciekawych opowieści o Karaimach i ich zwyczajach i tradycjach, a na koniec pobytu w Trokach przewodnik zaprowadził nas na degustację karaimskiego przysmaku. Były to kibiny – karaimskie pierogi z kruchego ciasta podawane z rosołem.

Po obfitym posiłku w końcu dotarliśmy do Wilna. Wilno to stolica Litwy, położona na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. Miasto pod względem powierzchni jest największe w krajach bałtyckich. Wilno jest historycznie mocno związane z Polską. Do 1795 było stolicą Wielkiego Księstwa Litewskiego w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w latach 1922–1939 znajdowało się w granicach II RP. Obejrzeliśmy tam cmentarz na Rossie, Kościół św. Piotra I Pawła, Ostrą Bramę, Plac Katedralny, pomnik Adama Mickiewicza, byliśmy na Górze Trzech Krzyży. Podczas wycieczki cały czas „uciekaliśmy” przed deszczem, ale w Wilnie nam się to nie udało. Spotkała nas ulewa, potężna burza, którą przeczekaliśmy pod Ostrą Bramą. Najważniejsze jednak, że pomimo deszczowej pogody humory dopisywały.
W ostatnim dniu wycieczki dalej zwiedzaliśmy przepiękne Podlasie. Udaliśmy się do Kruszynian, gdzie zwiedzaliśmy Meczet i cmentarz tatarski. Potem byliśmy w Silvarium – niewątpliwej atrakcji przyrodniczej Puszczy Knyszyńskiej. Na koniec spacerowaliśmy po Supraślu. Zobaczyliśmy tam prawosławny Monaster Męski Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, pałac Zachertów i Buchholtzów, domki tkaczy i architekturę drewnianą.
Ciekawostką jest, że zarówno w Tykocinie, jak i Supraślu często goszczą filmowcy. Każdy kto oglądał trylogię Jacka Bromskiego „U pana Boga za…” bez trudu odnajdzie miejsca, które można zobaczyć w filmie. Na uliczkach uroczego Supraśla powstaje również serial „Blondynka”. 
Uczniowie pełni wrażeń i nieco zmęczeni wrócili do domów. Pewnie chcieliby takie wycieczki częściej. 

Skip to content