Wycieczka do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

22 października 2019 roku uczniowie klas szóstych wzięli udział w wycieczce do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Data wyjazdu nie była przypadkowa, gdyż 20 października, decyzją Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, obchodziliśmy Dzień Krajobrazu. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem Woda w krajobrazie.
Nasz spacer krajobrazowy rozpoczęliśmy od wyprawy nad Żabi Staw. Jest to wysoko zawieszony nad dnem doliny rzeki Warty zbiornik wody stojącej z liczną populacją, podlegających ścisłej ochronie, grzybieni północnych. Następnie udaliśmy się na Górę Świętej Genowefy (200 m n.p.m.), stanowiącej najdalej wysunięty ostaniec Jury Wieluńskiej. Stąd, wśród niezwykłych okoliczności świata fauny i flory, przeszliśmy długim spacerem wzdłuż brzegu rzeki Warty. Kolejnym etapem wyprawy był nieczynny kamieniołom wapienia, gdzie uczniowie, niczym archeolodzy, poszukiwali artefaktów z minionych wieków. Wytrwałym poszukiwaczom udało się odnaleźć ślady mezozoicznych głowonogów (amonitów i belemitów), stanowiących materialny „odcisk” historii.
Po kilkugodzinnym marszu na globtroterów czekała miła niespodzianka – ognisko i pieczenie kiełbasek. Wszak wszyscy zasłużyli na odpoczynek. Posprzątawszy miejsce nadrzecznego wytchnienia, pełni pozytywnych wrażeń, udaliśmy się w drogę powrotną do Osjakowa.
Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali opiekunowie: p. Anna Dura-Gędek, p. Aneta Pierzyna i p. Piotr Sarowski.

Skip to content