Wycieczka do Wieliczki i Tarnowskich Gór

18 czerwca 2018r. uczniowie z klasy Ib i IIIb pojechali na wycieczkę do Tarnowskich Gór i Wieliczki. W Tarnowskich Górach zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnię Srebra. Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Zapoznaliśmy się tu z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Oczy nasze przykuła specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na Górnym Śląsku maszyny parowej, którą do miasta sprowadzono pod koniec XVIII w. Niezwykłą atmosferę zapewniało klimatyczne oświetlenie pomieszczeń. Wędrując razem z przewodnikiem oglądaliśmy m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do transportu urobku. Zwiedzając kopalnię przemierzaliśmy wigotne korytarze położone 40 m pod ziemią. Najniższy chodnik ma wysokość ok. 140 cm. Częścią zwiedzania był przepływ łodziami na trasie o dł. 270.
Następnie pojechaliśmy do Kopalni Soli w Wieliczce. Trasa zwiedzania „Śladami Legend” prowadziła nas szerokimi, wybielonymi korytarzami przez najładniejsze kaplice, komory. Początek zaczynał się w szybie Daniłowicza. Przewodnik, podczas wędrówki opowiadał nam o historii i tajemnicach Kopalni, o rządzących nią siłach przyrody i ciężkiej pracy górników. Schodząc coraz niżej (do 135 m) odwiedziliśmy niezwykłe miejsca. Poznaliśmy Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. O tej historii opowiadał nam bardzo ciekawie Skarbnik Kopalni. W połowie szlaku ujrzeliśmy dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Słyszeliśmy kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Mijaliśmy solne pomniki: króla Kazimierza Wielkiego, Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II. Pod koniec naszej trasy ponownie spotkaliśmy Skarbnika, który na wesoło zakończył nasz szlak. Były zawody, scena oświadczyn księżnej Kingi, dzieci otrzymały honorowe dyplomy. Na koniec zjedliśmy pod ziemią smaczny obiad i zadowoleni wróciliśmy do domu.

Dodaj komentarz

Skip to content