Wycieczka do Pszczyny i Oświęcimia

Dnia 22 października 2019 r. uczniowie klas ósmych i siódmych wraz z opiekunami brali udział w poruszającej i trudnej lekcji historii. Udali się na wycieczkę do Muzeum Zamkowego w Pszczynie oraz obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau.
Swoją przygodę z historią rozpoczęli od zwiedzania doskonale zachowanego zamku w Pszczynie, dawnej rezydencji magnackiej Górnego Śląska, która powstała w XI lub XII w., od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana. W średniowieczu stanowiła własność między innymi książąt opolsko-raciborskich, książąt opawskich i książąt cieszyńskich. W latach 1870–1876 dokonano przebudowy zamku, na skutek której uzyskał on swój obecny kształt architektoniczny w stylu neobarokowym. W Zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie i meble, które sprawiają, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.
Kolejnym przystankiem naszej historycznej podróży do przeszłości, był obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej zwiedziliśmy miejsce dla każdego człowieka wstrząsające i zmuszające do refleksji. To, co tam robiono ludziom, dla nas, współczesnych, wydaje się nieprawdopodobne i nierzeczywiste. Zwiedzając poszczególne bloki, oglądaliśmy zdjęcia ludzi, którzy tam zginęli, rzeczy osobiste, fotografie dzieci poddawanych bestialskim eksperymentom doktora Mengele, byliśmy w celi śmierci Maksymiliana Kolbego oraz pod ścianą straceń, przy której w milczeniu oddaliśmy hołd wszystkim zamordowanym ludziom. Następnie przejechaliśmy autokarem do drugiej części obozu, do Birkenau. Tam obejrzeliśmy ruiny krematoriów oraz barak obozowy, gdzie podczas wojny przebywały dzieci. Każdy z nas wychodził z obozu przejęty tym, co usłyszał i zobaczył. Poruszyły nas słowa umieszczone w bloku 27 Szoa będącym Centrum Holocaustu: „Ta wojna wydarzyła się naprawdę i może powtórzyć się znowu…”

Skip to content