Uroczystość patriotyczna z okazji Święta Niepodległości

W dniu 11 listopada 2018r. w Kościele Parafialnym p.w. św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie odbyła się uroczystość patriotyczna z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Po wprowadzeniu Pocztów Sztandarowych o godz. 12:00, łącząc się z patriotami w całym kraju odśpiewano Hymn Państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Kartę historii przybliżył Wójt Gminy Osjaków – Pan Jarosław Trojan. Przypomniał o ciężkich dla Narodu Polskiego 123 latach niewoli, zrywach narodowościowych, wskazując przy tym na lokalną działalność patriotyczną. Żołnierski hołd tym, którzy zginęli oddał w swoim przemówieniu Pan Franciszek Janus – Prezes Gminnego Koła ZKRPiBWP w Osjakowie. Podkreślił, iż warto mówić i przypominać młodemu pokoleniu o czasach zaborów i wojen, jak ciężkie było wówczas życie ludzi, a dziś żyjemy w dostatku dzięki tym żołnierzom, którzy szli i ginęli za naszą wolność. Dziś jesteśmy dumni z tego, że żyjemy w wolnej Polsce.
Uroczystość uświetniały pieśni patriotyczne, takie jak: „Złamane berła”, „Ojczyzna”, „Orzeł Biały”, „Komendancie nasz”, „Uwierz Polsko”, „I Brygada”, w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Ewy Drewicz. Msza Święta zakończyła się odśpiewaniem Roty.
Poczty sztandarowe, delegacje i obecni na uroczystości, w rytmie marsza przeszli na cmentarz, by w hołdzie poległym za Ojczyznę zapalić znicz i złożyć wiązanki kwiatów na Kwaterze Powstańców Styczniowych 1863 r.

 

Dodaj komentarz

Skip to content