Spektakl „Kolumbowie” w Kino-Teatrze „Syrena”

W dniu 26 października 2022 r. uczniowie klas ósmych pod opieką nauczycieli: p. Iwony Nowak, p. Małgorzaty Biegańskiej i p. Aleksandry Biegańskiej wyruszyli do Kino-Teatru „Syrena” w Wieluniu na teatralne spotkanie z bohaterami utworów literatury wojennej w wykonaniu aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
Celem przedstawienia było uświadomienie współczesnej młodzieży, że jej rówieśnicy żyjący w czasach II wojny światowej byli bardzo do niej podobni. Również mieli marzenia, byli beztroscy i bardzo kochali życie. Nie wybierali losów powstańczych bohaterów, lecz kiedy trzeba było, mimo swych młodych lat, szli po kolei na śmierć „jak kamienie rzucane przez Boga na szaniec”.
„Kolumbowie” to historia grupy przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Muszą jednak szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów. Zostają członkami organizacji podziemnej- przewożą broń, organizują nielegalne wydawnictwa, biorą udział w akcjach dywersyjnych i bojowych, walczą w powstaniu warszawskim.
Obejrzeliśmy historię o patriotyzmie, ofiarności, odwadze i poświęceniu, ale też o dramatycznych wyborach, cierpieniu, strachu, niespełnionej miłości i rozwianych marzeniach.
Wyjazd był bardzo udany, można było przypomnieć sobie i utrwalić treść lektur, a co najważniejsze przypomniał młodym widzom o ich tożsamości narodowej i o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Skip to content