„Rockowa” profilaktyka
Młodzież z klas VI-VII oraz klas gimnazjalnych 25 kwietnia 2018r. wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym z Jackiem Musiatowiczem i jego synem Michałem Musiatowiczem.
Jacek Musiatowicz to muzyk i poeta, współpracował i współpracuje z wieloma znanymi współczesnymi zespołami i muzykami m.in. Oddział Zamknięty, Nocna Zmiana Bluesa, Iwona Węgrowska, Patrycja Markowska, zespół Bracia. Od wielu lat muzyk jest zaangażowany w pracę profilaktyczną. Program profilaktyczny jego autorstwa, pt.: „Życie na niby”, jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi, podczas którego przestrzega przed zgubnymi wpływami używek, ale zwraca też uwagę na obecne wśród młodzieży zachowania agresywne, wulgaryzmy oraz zgubny wpływ wirtualnego świata Internetu. Swój program prezentuje również w zakładach poprawczych i karnych. Od jakiegoś czasu podczas występów towarzyszy mu jego syn Michał, który jest niezwykle utalentowanym, młodym gitarzystą.
Jacek Musiatowicz w bardzo ciekawy, przystępny i niebanalny sposób starał się pokazać młodzieży, w jaki sposób różnego rodzaju uzależnienia (alkohol, narkotyki, dopalacze) mogą zniszczyć ludzkie życie. Jego wypowiedzi przeplatane były utworami muzycznymi. Nić porozumienia z odbiorcami zdobył z pewnością za sprawą licznych anegdot, ze swojego życia artystycznego, czy też osobistego. Mimo powagi przedstawianej tematyki, nie brakowało też humorystycznych akcentów, dzięki którym jeszcze muzyk jeszcze bardziej zaskarbił sobie naszą młodzież. Szczególnie cenne było przywoływanie swoich własnych doświadczeń. Pan Jacek, mimo tego, że obecnie jest wolny od uzależnienia od narkotyków, nadal mówi o sobie: „Jestem narkomanem”. Podkreślił, że jeśli ktoś już raz wszedł na drogę uzależnienia, musi ciągle uważać i pracować nad sobą, żeby na tą drogę nie wrócić, a wymaga to ogromnego wysiłku. Często w swoich wypowiedziach odwoływał się do wiary, choć sam przyznał, że był czas, kiedy odwrócił się od Boga. Mówił, że w tym najtrudniejszym dla niego okresie, to właśnie wiara w Boga i siła modlitwy pomogły mu przetrwać trudne chwile. Z ogromną dumą opowiadał o swoim synu Michale i jego wspaniałym talencie. Kiedy Michał zagrał utwór z repertuaru wybitnego gitarzysty – Neila Zazy – „I’m Alright”, otrzymał ogromne brawa.
Pan Jacek w swoim programie nie tylko przestrzegał i ukazywał negatywne konsekwencje wejścia na drogę uzależnienia. Sporo mówił również o poczuciu własnej wartości, o angażowaniu się w swoje zainteresowania i pasje, co nadaje prawdziwy sens życiu oraz o wdzięczności w stosunku do swoich rodziców, za wszystko to, co dobrego od nich dostajemy. Finał spotkania z pozoru humorystyczny, zawierał głębszy sens i był zwieńczeniem przedstawionych w programie treści. Jacek zaśpiewał bowiem zabawną bajeczkę o nietoperzu Gacku, który w swoim życiu „cwaniakował” i „cwaniakował” i to „cwaniakowanie” źle się dla niego skończyło.
Mamy nadzieję, że taka forma profilaktyki wzbudzi refleksję wśród młodzieży na temat tego, że nie warto eksperymentować z różnymi używkami, a tym samym zmotywuje do kierowania swoim życiem w sposób mądry i odpowiedzialny. Program profilaktyczny został sfinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Osjakowie.