Rajd rowerowy

5 października po skończonych zajęciach lekcyjnych grupa uczniów z klasy Vc i VIa pod opieką p. Elżbiety Kity, p. Anny Łakomskiej, p. Anety Pierzyny oraz p. Katarzyny Kałuziak wyruszyła na rajd rowerowy „Śladami pamięci”. Trasa rajdu wiodła przez dwie gminy: gminę Osjaków i gminę Konopnica. Uczniowie mieli możliwość poznania miejsc pamięci związanych z drugą wojną światową.
Najpierw zatrzymaliśmy się w Dębinie – gmina Osjaków pod obeliskiem upamiętniającym ofiary zbrodni Wehrmachtu. W dniu 3 września 1939 r. niemiecki najeźdźca zamordował tam bestialsko siedmiu bezbronnych mieszkańców w zamian za śmierć swojego żołnierza, który zginął od wybuchu miny na moście na rzece Warcie.
Następnie udaliśmy się do Konopnicy, znajduje się tam cmentarz żołnierzy polskich, którzy zginęli 3 września 1939r. w okolicach tej miejscowości, broniąc tamtejszej przeprawy nad Wartą. Na cmentarzu znajdują się groby 54 żołnierzy 72. Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego z Radomia, wraz ze swoim dowódcą majorem Stanisławem Jaszczukiem.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Józefinie na ognisku. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do Osjakowa.

Dodaj komentarz

Skip to content