Hodujemy kryształki soli – 6 latki z grupy OA w związku z prowadzoną innowacją pt. „Przedszkolni Chemicy”

W styczniu dzieci wykonały doświadczenie pozwalające zrozumieć jak powstaje sól i poznały zjawisko krystalizacji. Badały także właściwości soli, w tym jej rozpuszczalność w wodzie. Wszystkie dzieci przyniosły potrzebne rzeczy: słoiczki, sól, patyczki, nitki wełniane lub sznurki. Radości,  a nawet niedowierzaniem nie było końca gdy dowiedziały się, że będziemy hodować kryształy soli. Do ciepłej wody w słoiczku dzieci dodawały sól kuchenną i mieszały aż do momentu, gdy sól już nie chciała się rozpuszczać i powstał roztwór nasycony. Następnie do patyczka dzieci przywiązywały sznurek z nitką i położyły na słoiku tak, aby nitka dotykała dna słoiczka. Słoiczek odstawiliśmy w ciepłe miejsce. Pozostało tylko obserwować. Już następnego dnia dało się zauważyć na niektórych sznureczkach białe kryształki soli. Po kilku dniach wszystkie sznureczki były oblepione  małymi kryształkami. W ciągu następnych dni kryształki rosły i rosły… solą oblepione były także niektóre słoiki. Efekt krystalizacji jest widoczny w galerii zdjęć.  

Wnioski: Podczas parowania wody ze słoika sól ulegała krystalizacji i osadzała się na ściankach słoika oraz nitce. Krystalizacja przebiegała w ciepłym pomieszczeniu przy kaloryferze, dlatego kryształy są małe (w chłodnym pomieszczeniu parowanie wody jest powolne i kryształy byłyby większe). Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.

Skip to content