Higiena pracy przy komputerze

Higiena pracy przy komputerze
Długotrwałe używanie komputera potrafi być bardzo męczące. Użytkownikom dokuczają problemy z oczami – pieczenie, wysychanie – bóle nadgarstków, szyi i pleców. Niewłaściwe korzystanie z komputera może doprowadzić do poważnych wad postawy, zwyrodnień stawów, a także do pogorszenia się wzroku. To wszystko skutek niezachowania takich środków zapobiegawczych jak higiena pracy przy komputerze. Nie bez przyczyny więc specjaliści od BHP opracowali wiele zasad, które chronią przed kontuzjami.

Oto najważniejsze z nich:
• Ekran nie powinien odbijać światła – dlatego tez ważne jest ustawienie go pod odpowiednim kątem w stosunku do jego źródeł. Rozwijając przepis: monitor trzeba ustawić tak, aby światło nie znajdowało się z tyłu. Źle jest również, gdy użytkownik ma jasność przed sobą – np. lampkę nad ekranem. Optymalnie jest ustawić się bokiem.
• Odległość pomiędzy brzegiem a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm. Chodzi tu o możliwość ułożenia na biurku dłoni. Pisanie z rękami bez oparcia jest bardzo uciążliwe dla użytkownika.
• Odległość ekran-użytkownik powinna wynosić co najmniej 40 cm.
• Wysokość stołu i krzesła powinna być tak dostosowana, by zapewnić co najmniej kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem użytkownika.

Używając długotrwale komputera:
• Korzystaj z przerw. Nie spędzaj ich przed monitorem, najlepiej jest wstać i poruszać się trochę. Dobrze jest wtedy zamknąć oczy na jakiś czas lub popatrzeć na coś zielonego – ten kolor wpływa kojąco na zmęczone źrenice.
• Ustaw optymalną dla danego monitora (i karty graficznej) rozdzielczość. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, lepiej nie schodzić poniżej 85 Hz.
• Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczenia – o ile nie znajduje się w nim klimatyzacja.
• Staraj się utrzymywać wyprostowaną sylwetkę (kąt 90 stopni), ręce wygodnie opieraj o blat biurka.
• Przy pracy z laptopem zaleca się ustawienie go na biurku, a nie na kolanach. Dodatkowo warto podłączyć osobne peryferia – myszkę i klawiaturę.
• Dbaj o oczy. Postaraj się raz na jakiś czas je zamknąć, by odpoczęły. Dobrym pomysłem jest też odrywanie wzroku od monitora raz na jakiś czas i spoglądanie gdzieś w dal.

Skip to content