Erasmus+ wizyta w Osjakowie

„ENGLISH IN MODERN TIMES OF FLIUD CHANGE” –
„JĘZYK ANGIELSKI W CZASACH PŁYNNEJ NOWOCZESNOŚCI”

W dniach 27-31 maja 2022 r. gościliśmy w naszej szkole 12 uczniów i 4 nauczycieli ze szkoły partnerskiej z miejscowości Cuba w Portugalii. Była to ostatnia mobilność w ramach unijnego programu ERASMUS+.
Wizyta rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez panią Dyrektor Hannę Kołodziej, po którym nastąpiła krótka część artystyczna prezentująca namiastkę kultury polskiej. Uczniowie z klas trzecich wykonali „Taniec z flagą”(uczniów przygotowała p. M. Kowalczyk), dziewczęta z chóru szkolnego (uczennice przygotowała p. E. Drewicz) zaśpiewały m.in. hymn Unii Europejskiej – „Odę do radości”, a Karolina Urbanik z kl. 7c wykonała piosenkę „Only hope”. Goście mieli także okazję posłuchać gry na keyboardzie w wykonaniu Róży Kuster oraz podziwiać uczniów klas ósmych tańczących poloneza (uczniów przygotowała p. M. Palusińska). Następnie uczniowie z Portugalii wraz z opiekunami i polskimi kolegami zwiedzali szkołę – zobaczyli klasy, siłownię oraz Izbę Tradycji Szkoły. Kolejnym punktem wizyty były zajęcia integracyjne młodzieży prowadzone przez nauczycieli języka angielskiego – uczniowie rozmawiali o swoich zainteresowaniach oraz rozwiązywali quiz wiedzy o Polsce i Portugalii. Później odbyły się warsztaty taneczne, podczas których zarówno młodzież jak i nauczyciele uczyli się kroków poloneza pod okiem p. M. Palusińskiej. Po południu uczniowie wraz ze swoimi polskimi kolegami udali się do rodzinnych domów.
W sobotę, 28 maja 2022 r. odbyły się warsztaty kulinarne – lepienie tradycyjnych polskich pierogów. Uczniowie, pracując w grupach portugalsko-polskich pod okiem nauczycieli – p. M. Betki, p. A. Pierzyny, p. A. Łakomskiej oraz p. P. Radwańskiej, zagniatali ciasto oraz lepili pierogi z kaszą gryczaną, boczkiem, cebulą oraz z serem. Po ciężkiej pracy nadeszła pora degustacji – portugalscy goście chętnie próbowali tego niespotykanego w ich kraju dania. Równocześnie w hali sportowej zorganizowano gry i zabawy sportowe (prowadzone przez p. M. Palusińską oraz p. E. Kitę) promujące współzawodnictwo i integrujące młodzież i nauczycieli z krajów partnerskich.
W niedzielę – 29 maja 2022 r., pod opieką p. A. Biegańskiej i p. P. Radwańskiej, nasi goście mieli okazję odwiedzić stolicę – Warszawę. Wyprawa rozpoczęła się od Stadionu Narodowego, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. szatnie piłkarzy, trybuny oraz wjechali na punkt widokowy. Spacer po Parku Łazienkowskim to kolejny punkt programu. W drodze na obiad zobaczyli Pałac Kultury i Nauki oraz centrum miasta, a następnie zwiedzali Stare Miasto: Plac Zamkowy, Kolumnę Zygmunta, Pomnik Syreny oraz Zamek Królewski. Obowiązkowym punktem programu było również kupowanie pamiątek na Starówce. Koniec wycieczki zwieńczyła wizyta w McDonaldzie.
Poniedziałek, 30 maja 2022 r., uczniowie spędzili w szkole i pracowali pod okiem nauczycieli języków obcych – p. M. Betki, p. P. Radwańskiej oraz p. A. Pierzyny. Wspólnie przygotowywali plakaty w języku angielskim o miastach, które udało im się zobaczyć podczas mobilności w Portugalii i w Polsce. Uczniowie poruszali także kwestie związane bezpośrednio z tematem projektu, tj. tolerancja czy wielokulturowość, szukali podobieństw oraz różnic pomiędzy krajami partnerskimi w zakresie szkolnictwa i edukacji, świąt i tradycji, sportu, przyrody czy sposobów spędzania wolnego czasu, przekazując swoje spostrzeżenia. Następnie brali udział w „Angielskim Escape Roomie” oraz zabawach w hali sportowej w ramach szkolnego Dnia Dziecka. Na koniec dnia odbyły się warsztaty artystyczne, podczas których wykonywali portugalskiego koguta oraz polskiego orła metodą quillingu. Popołudnie spędzili w Wieluniu w parku trampolin wraz z rodzinami goszczącymi.
31 maja 2022 r., we wtorek, odbył się kolejny „Dzień Kultury Anglojęzycznej” przygotowany przez p. A. Łakomską. W tym roku uczniowie wędrowali poprzez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Szkolna grupa teatralna pod okiem p. A. Pierzyny przybliżyła historię i kulturę tego państwa. Poznaliśmy także popularne miejsca oraz wojażowaliśmy wraz z Kolumbem i uczniami klasy 3 b do Nowego Świata. Dzieci, specjalnie na tę okazję, przygotowały wiersz w języku angielskim. Inscenizację uświetnił występ Karoliny Urbanik z 7 c, która zaśpiewała piosenkę amerykańskiej wokalistki Beyonce pt. „Halo” oraz pokaz cheerlederek przygotowanych przez p. E. Kitę. Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród w konkursie na najładniejszą flagę amerykańską, a potem wspólnie z naszymi kolegami z Portugalii uczestniczyliśmy w lekcji tańca. Następnie odbył się konkurs wiedzy o USA dla zespołów polsko-portugalskich, który prowadziła p. P. Radwańska przy udziale uczniów klas młodszych. Po ostatnim pytaniu została wyłoniona zwycięska drużyna złożona z uczniów klas starszych i ich gości z Portugalii. Na zakończenie przeprowadzono także quiz językowy dla drużyn z wszystkich klas 1-4.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Urzędzie Gminy i spotkanie z p. Wójtem Jarosławem Trojanem, podczas której goście otrzymali pamiątkowe kubki oraz proporczyki z symbolem Osjakowa. Po obiedzie p. Dyrektor Hanna Kołodziej oraz p. Wicedyrektor Katarzyna Wojcieszek wręczyły certyfikaty uczestnictwa w projekcie oraz zdjęcia ze wszystkimi uczestnikami projektu. Na zakończenie dnia odbyła się gra terenowa – „W poszukiwaniu zaginionych kolegów”, podczas której uczniowie pracując w czteroosobowych zespołach, eksplorowali Osjaków, rozwiązywali zagadki angielskie, poznawali historię naszej miejscowości oraz zdobywali literki, z których należało ułożyć hasło końcowe. Wszyscy świetnie się bawili i w dobrych humorach wrócili do szkoły.
Tego samego dnia miało miejsce spotkanie pożegnalne z rodzicami goszczącymi uczniów z Portugalii, nauczycielami oraz oczywiście uczniami. Wszyscy degustowali kiełbaski, kaszankę z grilla, sałatki przygotowane przez rodziców, żurek oraz słodkości. Uczniowie grali w piłkę na stadionie, a następnie tańczyli w rytm muzyki polskiej i portugalskiej. Goście opuszczali Osjaków w wyśmienitych nastrojach, bardzo dziękowali za gościnę oraz wielokrotnie podkreślali, że chętnie wrócą do Polski i do Osjakowa.
Projekt ERASMUS+ dał bezpośrednią możliwość odwiedzenia Portugalii 12 uczniom oraz 6 nauczycielom naszej szkoły oraz otworzył bramy Osjakowa dla gości z Portugalii. Był niesamowitą okazją do poszerzenia horyzontów, do sprawdzenia kompetencji językowych, do poznania innej kultury oraz do zawarcia nowych przyjaźni. Dla wielu z nas była to z pewnością przygoda życia.

Skip to content