Dzień Kolorowej Skarpetki

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, tego dnia obchodzony jest też Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Ta data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji. Świętujemy ten dzień nosząc kolorowe skarpetki nie do pary i w ten sposób okazując symboliczne wsparcie osobom dotkniętym tą wadą genetyczną. Uczniowie klasy 2A przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary,  pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. W celu poszerzania świadomości dzieci na temat specyfiki Zespołu Downa uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną przybliżającą im specyfikę tego zaburzenia genetycznego. Dzieci wykonały również papierowe, kolorowe skarpetki, które zawiesiły w swojej klasie. Uczmy się od najmłodszych lat tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Bo każdy jest wyjątkowy!

Skip to content