Wycieczka Pszczyna – Oświęcim

25 listopada 2022 r. uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami: p. Magdaleną Betką, p. Karoliną Kempą oraz p. Aleksandrą Biegańską i p. Anetą Pierzyną uczestniczyli w wycieczce Oświęcim-Pszczyna.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Zamkowego w Pszczynie, którego historia sięga średniowiecza i jest on niewątpliwie jedną z najpiękniejszych rezydencji w województwie śląskim. Warto dodać, że 80% wyposażenia obiektu jest oryginalna.

Następnie uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie terenów największego obozu koncentracyjnego wpisanego na Światową Listę UNESCO. Obszar składa się z dwóch części Auschwitz i Birkenau. Na terenie znajdują się liczne baraki, ruiny obiektów i pozostałości po nich. Kilometry ogrodzeń z drutu kolczastego oddające to, czego nie da się wyrazić słowami, by w pełni zobaczyć bezmiar okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni. 

Była to żywa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Wizyta w muzeum uwrażliwiła uczniów i skłoniła do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa i potrzebą pielęgnowania takich wartości jak szacunek, tolerancję i miłość.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń i planów na następne wyjazdy, szczęśliwie wrócili do Osjakowa.

Skip to content