Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską

28 września 2018 roku o godzinie 7:30 uczniowie klas IVa, Va, Vb i Vc wraz z wychowawcami p. Ewą Drewicz, p. Michałem Górnickim i p. Anetą Pierzyną wyruszyli na wycieczkę po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Po dwugodzinnej podróży zatrzymaliśmy się w Mirowie, aby obejrzeć ruiny XIV-wiecznego zamku. Następnie Grzędą Mirowską udaliśmy się do Bobolic, gdzie zwiedziliśmy odrestaurowany XIV-wieczny zamek warowny, znany m. in. z serialu „Korona królów”. Wróciliśmy pieszo do Mirowa i po krótkiej przewie pojechaliśmy do Podlesic. Uczniowie zwiedzili tam Jaskinię Głęboką, miejsce bytowania nietoperzy. Wykorzystują one jaskinię jako dzienne schronienie od wiosny do jesieni, jak również jako miejsce zimowego spoczynku – hibernacji. Jaskinia Głęboka znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami, w rezerwacie przyrody Góra Zborów. Jest to największa znana aktualnie podziemna forma krasowa rezerwatu przyrody „Góra Zborów”. Jej długość wynosi 190 m, a różnica wysokości między skrajnie położonymi punktami jaskini – 22,4 m.
Ostatnim punktem wycieczki było wejście na Górę Zborów, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę na jurajski krajobraz i pobliskie orle gniazda – Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice czy Mirów. Góra Zborów to najciekawszy i najbardziej popularny fragment Skał Kroczyckich, objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody, gdzie głównym walorem przyrodniczym i turystycznym są skaliste wzgórza widoczne w krajobrazie nawet z dużej odległości. Chroni się tutaj charakterystyczne dla Jury ostańce i skalne labirynty, wyjątkowo pięknie tu uformowane. O 16:20 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Po trzech godzinach z przerwą na posiłek zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do Osjakowa.

Dodaj komentarz

Skip to content