Wycieczka do Łodzi

W środę 31 maja 2023 r. klasy 1A, 2A i 2B pod opieką p. Magdaleny Kowalczyk, p. Wioletty Podgórniak, p. Marioli Leś oraz p. Iwony Bereś udały się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem na mapie wycieczki była najnowsza część łódzkiego ZOO – Orientarium. To najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. Mieszkańców Orientarium można obserwować z trzech perspektyw: podwodnej, lądowej oraz z góry. Zwiedzający mają możliwość obserwacji zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska. Główną atrakcją jest podwodny tunel o długości 26 metrów, w którym podziwiać można 1300 gatunków zwierząt i roślin morskich, w tym ryb, rekinów, płaszczek i rafę koralową. Ogromne wrażenie na dzieciach zrobił pokaz karmienia słoni indyjskich i ich kąpiel w basenie. Oczywiście cały kompleks budzi niesamowite zainteresowanie, bo przecież oprócz największych ssaków lądowych na Ziemi, mieszkają tam także m.in. orangutany, niedźwiedzie malajskie i mnóstwo innych zwierząt, czasem o trudnych do zapamiętania nazwach, jak np. gawiale czy też binturongi. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki – „Experymentarium”, które znajduje się w łódzkiej Manufakturze. Eksperymentarium to interaktywna wystawa, pełna przyrządów i stanowisk, które w pasjonujący, a czasami zabawny sposób ukazują skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Ciekawym doświadczeniem było wejście do kosmicznego tunelu, który ewidentnie wystawił nasze zmysły, ale także błędniki na próbę. Ten 6 metrowy tunel to niezapomniane przeżycie, iście kosmiczne, gdzie traci się grunt pod nogami. W środku znajdują się światła, tunel się obraca, a mostek którym idziemy dalej jest nieruchomy. Experymentarium ma wiele ciekawych eksponatów, przy których warto się dłużej zatrzymać. Jednym z nich jest piaskownica z trójwymiarowym modelem mapy topograficznej. Inne eksponaty, które zwróciły uwagę dzieci to m. in. wir wodny, „krzywe lustra”, lewitująca piłka czy grające rury. Wizyta w Eksperymentarium była wspaniałą rozrywką, ale dała też możliwość przyswojenia w przystępny dla dzieci sposób wiedzy z zakresu nauk ścisłych Na koniec zjedliśmy smaczny posiłek w restauracji McDonald’s i udaliśmy się w drogę powrotną do Osjakowa. To był niezapomniany dzień, pełen wrażeń, atrakcji i zabawy.