Wizyta w Pszczynie i Oświęcimiu

28 października 2021 r. uczniowie klas ósmych i siódmych wraz z wychowawcami: p. Ewą Drewicz, p. Małgorzatą Biegańską, p. Aneta Pierzyną oraz p. Iwoną Nowak uczestniczyli w wyciecze edukacyjnej do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Celem wycieczki było zapoznanie młodzieży z historią naszego kraju, zabytkami, uczczenie pamięci ofiar zbrodni nazistowskich i Holokaustu.
Na początku zwiedziliśmy neobarokowy zamek w Pszczynie, który jest jednym z najcenniejszych tego rodzaju zabytków w Polsce.
Następnie udaliśmy się do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Został on zbudowany w okupowanej przez Niemców Polsce, początkowo jako obóz koncentracyjny dla Polaków, później także dla jeńców radzieckich, a następnie również dla więźniów wielu innych narodowości. W latach 1942–1944 stał się głównym obozem masowej zagłady Żydów.
Zwiedziliśmy wystawy stałe oraz obiekty na terenie obozu macierzystego Auschwitz I, w tym krematorium. Pod „Ścianą Śmierci” zapaliliśmy pamiątkowy znicz oraz minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar. W obozie Auschwitz II – Birkenau oglądaliśmy najważniejsze obiekty poobozowe: baraki więzienne, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów. Było to dla wszystkich wstrząsające i wzruszające przeżycie. Jest to takie miejsce, które każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu odwiedzić. Warto w tym miejscu zacytować słowa Primo Levi, umieszczone na jednej z pamiątkowych tablic: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć – oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”.

Skip to content