Spotkanie z panią Teresą Nawojską

W ramach innowacji pedagogicznej „Poznaję i kultywuję sztukę ludową regionu, w którym mieszkam” grupa uczniów z klas szóstych i siódmych spotkała się z twórczynią ludową panią Teresą Nawojską. Zajęcia odbyły się 16 października 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie. Było to pierwsze z cyklu spotkań, podczas których młodzież ma możliwość zapoznania się z tajnikami rękodzieła ludowego.
W czasie trwania warsztatów pani Teresa pokazała uczniom jak zrobić pająka ze wstążek oraz kwiaty z bibuły. Pająk to  tradycyjna ozdoba wnętrz mieszkalnych wieszana na środku izby. Może być wytwarzana ze słomy, wełny, piórek, kolorowej bibuły, wstążek czy papieru.
W trackie pierwszych zajęć młodzież wykonała elementy, z których powstanie pająk. Prace będą kontynuowane podczas kolejnego spotkania.
Projekt powstał we współpracy z GOK w Osjakowie i ma na celu rozwijanie zainteresowań młodego pokolenia historią, tradycjami i dorobkiem artystycznym regionu w którym mieszkają. Zwrócenie ich uwagi na piękno twórczości ludowej i konieczność podtrzymywania tradycji. Zadaniem projektu jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego regionu i jego popularyzacja wśród młodzieży. Udział w projekcie daje możliwość głębszego poznania twórczości ludowej związanej z naszą gminą oraz jej kultywowania poprzez udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez twórców ludowych.

Skip to content