Rewizyta w ramach programu Erasmus+

„English in Modern Times of Fluid Change” – “Język angielski w czasach płynnej nowoczesności”

W dniach 8-10 listopada 2021 r. gościliśmy w naszej szkole dwie nauczycielki z partnerskiej szkoły w Portugalii – panie Maria Pereira oraz Rute Engracio w ramach rewizyty unijnego programu Erasmus+ „English in Modern Times of Fluid Change” – “Język angielski w czasach płynnej nowoczesności”. W poniedziałek 8 listopada Panie zwiedziły budynki naszej szkoły, obejrzały klasy oraz zaplecze dydaktyczne, poznały nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów, a także wzięły udział w lekcji wychowania fizycznego w klasie 8 b prowadzonej przez panią Anetę Godyń. Nauczyciele z Polski oraz Portugalii rozmawiali o systemie edukacyjnym w obu krajach, porównywali wyposażenie szkół oraz rozmawiali o przedmiotach nauczanych w szkołach. Po południu Panie odwiedziły Wieluń, gdzie zobaczyły m.in. Ratusz, pomnik „Wieczna Miłość”, który powstał w ramach Światowego Projektu Pokoju autorstwa Wojciecha Siudmaka, światowej sławy rzeźbiarza urodzonego w Wieluniu, oraz pomnik upamiętniający zniszczenie szpitala pw. Wszystkich Świętych w pierwszych dniach II wojny światowej znajdujący się przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka. We wtorek 9 listopada nauczycielki uczestniczyły w 3 lekcjach – lekcji języka angielskiego prowadzonej przez panią Annę Łakomską w klasie 1 b, lekcji w klasie 3 b prowadzonej przez panią Magdalenę Kowalczyk oraz lekcji języka angielskiego w klasie 7 b prowadzonej przez panią Magdalenę Betkę. Po każdych zajęciach nauczyciele ze szkół partnerskich dokonywali krótkiej ewaluacji obserwowanych zajęć, rozmawiali o celach lekcji oraz metodach pracy wykorzystanych podczas lekcji. W tym dniu były również w osjakowskim kościele parafialnym p.w. św. Kazimierza Królewicza, po którym oprowadził ksiądz proboszcz Marek Ptak. W godzinach popołudniowych panie wraz z nauczycielami udały się na wycieczkę do Częstochowy i zwiedzały Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Podczas trzeciego dnia pobytu w Osjakowie 10 listopada nauczycielki z Portugalii obserwowały kolejną lekcję języka angielskiego w klasie 4 a prowadzoną przez panią Paulinę Radwańską oraz obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez ucznia klasy 4 b Nikodema Wilmańskiego. W trakcie prezentacji panie poznały historię naszego kraju oraz zobaczyły najpiękniejsze polskie miasta. Następnym punktem wizyty było uczestniczenie w uroczystej akademii z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanej pod kierownictem pani Karoliny Kempy, wysłuchały pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez chór szkolny prowadzony przez panią Ewę Drewicz oraz obejrzały występy taneczne grup przedszkolnych. Po uroczystości Pani Dyrektor wręczyła gościom drobne upominki oraz certyfikaty potwierdzające udział w projekcie i zabrała ich z wizytą do Urzędu Gminy na spotkanie z panem wójtem Jarosławem Trojanem. Tego dnia panie rozmawiały także z dwunastoma uczniami z naszej szkoły, którzy zgłosili się do programu Erasmus +. Podczas spotkania uczniowie zadawali mnóstwo pytań o wrażenia z wizyty w Polsce oraz dopytywali o szkołę w Portugalii. Uczniowie byli otwarci i mieli kolejną okazję do sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz przełamania barier związanych z używaniem języka angielskiego. Tego dnia nauczycielki skorzystały także z zaproszenia pani Mirosławy Kłobus i wzięły udział w zajęciach tanecznych w Gminnym Ośrodku Kultury w Osjakowie oraz zobaczyły prace wykonywane podczas warsztatów.
Były to bardzo intensywne dni, ale wypełnione rozmowami, wymianą doświadczeń oraz życzliwą atmosferą. Goście byli zachwyceni naszą szkołą I bardzo zadowoleni z wizyty w Polsce. Program Erasmus+ realizowany przez naszą szkołę oraz szkołę w Portugalii stwarza ogromne możliwości zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Czekamy z niecierpliwością na 12 uczniów oraz 4 nauczycieli, którzy mają nas odwiedzić już w grudniu tego roku.

Skip to content