Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto honorujące żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Data nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
1 marca 2019r. w naszej szkole uczniowie klas starszych, pod czujnym okiem pani Karoliny Kempy uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Przygotowali prezentacje multimedialne i plakaty zawierające najważniejsze sylwetki Niezłomnych. Ponadto zaprezentowali utwory muzyczne i fragmenty filmów mówiących o trudnych losach bohaterów powojennej konspiracji.
Wyklęci czerpali z wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej i wiedzieli, że ich ofiara przyniesie kiedyś odbudowę wolnego państwa. Cześć i chwała Bohaterom!

 

Dodaj komentarz

Skip to content