Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii, której celem było wzbudzenie szacunku dla idei i postaw patriotycznych. Uczniowie klasy II a gimnazjum uczcili pamięć bohaterów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR.
Z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przygotowali prezentacje multimedialne i plakaty zawierające tło historyczne i najważniejsze sylwetki niezłomnych m.in. majora Józefa Kurasia „Ognia”, Danutę Siedzikównę „Inkę”, rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Uczniowie zaprezentowali także utwory muzyczne: „Epitafium dla majora Ognia” Andrzeja Kołakowskiego, „Żołnierze wyklęci” i „Inkę” Tadka Firmy Solo, „Myśmy rebelianci” grupy De Press, „Żołnierzom Wyklętym” Leszka Czajkowskiego. Nad całością przedsięwzięcia czuwała pani Karolina Kempa – nauczyciel historii.
Niezłomni czerpali z wielkiej polskiej tradycji niepodległościowej i wiedzieli, że ich ofiara przyniesie kiedyś odbudowę wolnego państwa. Chwała bohaterom!

Dodaj komentarz

Skip to content