Apel z okazji Świąt Majowych

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach obchodzone są w Polsce ważne święta: 1 maja – Państwowe Święto Pracy, 2 maja – Państwowe Święto Flagi, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja oraz 8 maja – Dzień Zwycięstwa.
30 kwietnia 2019r. we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Osjakowie na Hali Sportowej przy ulicy Wieluńskiej odbyła się akademia upamiętniająca powyższe wydarzenia.
Celem uroczystości było przypomnienie genezy i historii zbliżających się świąt, a także refleksja nad tym, czy obchody świąt narodowych są przejawem współczesnego patriotyzmu.
Przygotowania do uroczystości trwały krótko, jednak jej wymiar był znaczący. Aktorzy z klas III gimnazjalnych i klasy VIII w doskonały sposób połączyli walory edukacyjne oraz elementy patriotyczne z refleksją nad przeszłością Ojczyzny. Hasłem przewodnim apelu było „Zapamiętajże Narodzie – w waśni zguba, siła w zgodzie”.
Swoją obecnością uroczystość uświetnili znamienici goście m.in.: Poseł na Sejm RP – Paweł Rychlik, Starosta Powiatu Wieluńskiego – Marek Kieler, Wójt Gminy Osjaków Jarosław Trojan, dyrektor szkoły Hanna Kołodziej, wicedyrektor szkoły Katarzyna Wojcieszek.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, hymnu szkoły i wystąpieniach okolicznościowych zatopiliśmy się w historii. Oprócz przypomnienia sylwetek zasłużonych dla naszego narodu postaci oraz refleksji nad krwawą i smutną przeszłością, nie zabrakło przypomnienia chwil wyniosłych i radości, którą najlepiej wyrażały, śpiewane jednym głosem przez chór szkolny, pieśni patriotyczne: „Witaj Majowa Jutrzenko”, „Póki Polska żyje w nas” i inne.
Uroczystość prowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Osjakowie pani Mirosława Kłobus, reżyserem części artystycznej była pani Karolina Kempa, oprawę muzyczną przygotowała pani Ewa Drewicz, natomiast wymowną dekorację stworzyła pani Aneta Pierzyna.
Dzięki uczestnictwu w apelu uczniowie będą mogli świadomie obserwować i  przeżywać nadchodzące święta, wiedząc, kiedy powstały, jakie wydarzenia upamiętniają i jak można się przyłączyć do ich obchodów.
Pamiętajmy, że naród, który zapomina o historii własnej Ojczyzny, traci swoją tożsamość i skazany jest na zagładę. Ponadto patriotą – Polakiem się jest, a nie tylko bywa…

Skip to content